Na današnji dan 1991. – Prva akcija Hrvatskog ratnog zrakoplovstva

Iako je Hrvatsko ratno zrakoplovstvo službeno osnovano u prosincu 1991., prva letačka postrojba HRZ-a ustrojena je još u listopadu 1990.

Na zračnoj luci u Sinju okupili su se članovi Aerokluba Sinj i Split, a pod zapovjedništvom pilota Matka Raosa pripadnici postrojbe odmah su prionuli izrađivanju improviziranih dinamitskih bombi i trenažama za njihovo izbacivanje.

Unutar postrojbe ustrojene su pilotska i skupina padobranaca-diverzanata, a u prvom dijelu 1991. splitski zrakoplovci odradili su niz izviđanja i provodili intenzivnu obuku.

Osnivanjem Zbora narodne garde, ova skupina ulazi u sastav 4. splitske brigade kao Samostalno zrakoplovno odjeljenje.

Od lipnja 1991. odjeljenje je preraslo u samostalni zrakoplovni vod 4. brigade sastavljen od 6 pilota s 3 zrakoplova i 12 padobranaca. Pripadnici voda zrakoplovima i diverzantskim aktivnostima sudjelovali su u oduzimanju oružja i osvajanju objekata JNA.

Prva veća borbena akcija zrakoplovima izvedena je 16. lipnja 1991. kada su na neprijateljsko taborište na planini Dinari ručno izbacivane improvizirane bombe.

Borbena djelovanja izvođena su ultralakim zrakoplovima, s malih visina u sumrak ili noću.

Do siječnja 1992. Zrakoplovni vod Split izveo je više od 70 borbenih letova. U zrakoplovima Utva-75 naoružanim s četiri ručna raketna lansera Osa i raznim bombama.

Jedno od najvažnijih borbenih djelovanja Utvom bio je napad na RTV odašiljač Ćelavac koji je privremeno onesposobljen. Zbog nedostatka opreme, postrojba je bila prisiljena na stalne improvizacije, čiji je vrhunac bila izrada kasetnih bombi od dijelova zaostalih nakon srpskih napada raketama Orkan.

U kolovozu 1992. dobavljen je zrakoplov Antonov An-2 koji je i tri puta na dan prevozio ranjenike na relaciji Dubrovnik-Split-Zagreb.

Petorica su pripadnika postrojbe poginula, a jedan je nestao u borbama na Kupresu. 1993. Samostalni zrakoplovni vod Split pripojen je Zrakoplovnoj bazi Divulje. 

Najnovije

KEEP‑GREEN: novi model upravljanja požarnim rizicima u Hutovu blatu

Požari u prirodi nastaju naglo, šire se nepredvidivo i...

(Foto) Provedena akcija darivanja krvi u Hvidri Mostar

Hvidra Mostar u suradnji sa Transfuziologijom Sveučilišne kliničke bolnice...

U ponedjeljak miniranje na lokaciji izgradnje Južne obilaznice

Obavještavamo Vas da smo u sklopu širokog iskopa planirali...

Čitluk dobio Kulturno-informativni centar kao mjesto susreta, očuvanja tradicije i predstavljanja stvaralaštva Brotnja

Kulturno-informativni centar Čitluk svečano je otvoren danas u okviru...

Vlada HNŽ-a: 4,3 milijuna KM za primarnu poljoprivrednu proizvodnju i 1,65 milijuna KM za lokalne ceste

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije na današnjoj je sjednici usvojila Program...

The Greatest Showman stiže u Mostar: Više od 100 izvođača na pozornici Kosače

Mostar će krajem svibnja biti domaćin velike zajedničke kazališne...

Na Buni otvoren prvi pčelinjak za žrtve mina i osobe s invaliditetom u BiH

Na obali rijeke Bune, južno od Mostara, u organizaciji...

U lipnju kreće novi ciklus projekta ‘PokreniMO’, namijenjen umirovljenicima u Mostaru

U Gradskoj vijećnici Grada Mostara predstavljen je novi ciklus...