Na Bunskim kanalima prikupljeno 16 vreća otpada, najviše vlažnih maramica i plastike

Bunski kanali su prirodni fenomen koji je još 1970. godine proglašen zaštićenim područjem prirode, a svojom ljepotom privlači posjetioce iz cijele Bosne i Hercegovine, ali i mnogo šire. Međutim, iako već godinama aktivisti upozoravaju na važnost očuvanja ovog prirodnog bogatstva, još uvijek je veliki broj onih koji se nesavjesno odnose prema Bunskim kanalima ostavljajući velike količine otpada.

„Na Bunskim kanalima uvijek je najviše vlažnih maramica koje je veoma teško sve pokupiti jer se velika količina zalijepila za drveće i grane. Također, prikupili smo veliku količinu plastike i ostalog otpada koji posjetioci ostavljaju. Ovakav nemar je zaista nerazumljiv jer se radi o jednom prelijepom prirodnom bogatstvu koje bismo trebali svi čuvati i brinuti o tome da bude uvijek čisto jer se radi o prirodnom raritetu na Balkanu gdje se sastaju dvije rijeke – Buna i Neretva“, kazali su iz Omladinskog kluba „Novi val“, koji je nedavno održao akciju čišćenja otpada sa ovog područja zajedno sa kompanijom Molson Coors BH i njihovim brendom Ožujsko pivo.

Akcija čišćenja Bunskih kanala je organizovana u sklopu kampanje „Čuvaj, pazi, ne bacaj!“ koju provodi kompanija Molson Coors sa Ožujskim pivom, a kojoj je cilj da podigne svijest kod ljudi o važnosti očuvanja okoline.

U toku akcije na Bunskim kanalima prikupljeno je 16 vreća otpada i prisustvovalo je 14 učesnika. Sav otpad je po završetku akcije prebačen na deponiju, a organizatori akcije su poručili kako bi svi trebali malo više voditi računa o tome kakvo stanje ostavljaju iza sebe nakon posjete bilo kojoj lokaciji u prirodi.

Najnovije

Novi javni poziv Fonda: 8,7 milijuna KM podrška za očuvanje i razvoj radnih mjesta osoba s invaliditetom

Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom...

Od glasa do utjecaja, FORUM: Fokus na odluke, razumijevanje i sudjelovanje mladih

Sudjelovanje mladih u društvenim i političkim procesima jedan je...

Premijera predstave „Samo puhni u rog“ napunila Lutkarsko kazalište Mostar

Premijera predstave „Samo puhni u rog“ održana je u...

Mostar uvjerljiv protiv Čapljine, pobjeda 107:76 na Bijelom Brijegu

Košarkaši HKK Mostar ostvarili su sigurnu domaću pobjedu protiv...

Zajednica žena HDZ BiH HNŽ: Borba protiv nasilja nad ženama

Kako se bliži Međunarodni dan žena, prisjećamo se borbe,...

Marija Buhač otvorila 5. Međunarodni “Erigo dance star”

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač otvorenim je danas...

Europe House obilježio Međunarodni dan žena s fokusom na međugeneracijske izazove žena

Povodom Međunarodnog dana žena, Europe House je organizirao događaj...