Marinko Colnago – odlazak basista i jednog od osnivača legendarne grupe Novi fosili

Glazbeni svijet jučer je potresla još jedna tužna vijest. U 83-oj godini života napustio nas je Marinko Colnago, basist i jedan od osnivača legendarnih Novih fosila. Bio je i jedini preostali član koji je u jednom od najvećih pop bendova na ovim prostorima svirao od samih početaka, još od 1969. godine.

Marinko Colnago rođen je 1942. godine u Zagrebu. Njegova majka, podrijetlom Ruskinja, bila je balerina i koreografkinja, a otac Talijan, uspješni nogometaš Hajduka. Prve note i akorde naučio je u Varaždinu u kojem je živio s majkom nakon razvoda svojih roditelja. Već s petnaest godina osnovao je prvi bend, a glazbi je posvetio cijeli svoj život. U novoosnovani bend, kojem je veliki Arsen Dedić dao ime Novi fosili, pozvao ga je bubnjar Slobodan Momčilović Moka, osnivač benda. U prvoj postavi benda bili su samo muškarci, a uz Colnaga i Moku, bili su tu još gitarist Milan Čaleta Čale i klavijaturist Slavomir Cvija. Dolaskom prve pjevačice Đurđice Barlović, a potom i klavijaturista i skladatelja Rajka Dujmića započinje era grupe čije se pjesme i danas jednakim žarom pjevaju.  Dolaskom Vladimira Kočiša Zeca Sanje Doležal te naknadno Nenada Šarića, nastavio se nevjerojatan uspjeh grupe koju su vrlo često u medijima prozivali hrvatskom ABBa-om.

Nakon odlaska velikog skladatelja Rajka Dujmića, Sanja Marinko i Zec nastavili su s koncertima na oduševljenje brojne publike. Zadnji koncert kojim su obilježili 55 godina Novih fosila održali su 9. studenog 2024. godine u punoj zagrebačkoj Areni, a posljednje javno pojavljivanje bilo je na dodjeli nagrada Zlatni studio gdje su Sanja Doležal, Marinko Colnago, Vladimir Kočiš Zec i posthumno Rajko Dujmić nagrađeni priznanjem za životno djelo.

Marinkova energija i uvijek prisutan osmijeh bili su potpuna suprotnost njegovoj krkoj pojavnosti posljednjih nekoliko godina. Uz Sanju i Zeca živio je jedno posve novo doba Novih fosila, a njihovo snažno prijateljstvo nadilazilo je sve životne probleme i nedaće.

Odlaskom Marinka Colnaga izgubili smo još jednog sjajnog glazbenika, veseljaka, čovjeka zaraznog optimizma i velikog prijatelja.

Dragi Marinko, počivaj u miru.

Najnovije

48 godina SUM-a: Znanost, profesori i studenti – temelj izvrsnosti Sveučilišta u Mostaru

Svečanom sjednicom Senata i dodjelom Rektorove nagrade, Sveučilište u...

Ministrica Duraković: Dan znanosti slavi izvrsnost i doprinos istraživača u FBiH

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti i ove će godine...

Publika uživala u premijeri predstave „Zov divljine“

Sinoć je održana premijera predstave „Zov divljine“ autorice Kristine...

Tina Laco: Biti otvoren prema različitostima temelj je europskih vrijednosti

U četvrtoj emisiji serijala „Hrvatski narod diše europske vrijednosti“...

Hercegovina u novom svjetlu: Ganganet širi digitalnu mapu kulturnih vrijednosti

Udruga građana Ganganetiz Širokog Brijega nastavlja s provedbom projekta...

“Hvidra-Mostar 2025.” Rezultati i raspored utakmica

Dana 4. prosinca 2025 godine odigrane su utakmice u...

Predsjednik Cvitanović se oprostio od načelnika Vareša Zdravka Maroševića

Predsjednik HDZ-1990 Ilija Cvitanović oprostio se od načelnika Vareša...