Književnik Miro Gavran predstavljao je Hrvatsku na Festivalu europske književnosti održanom u Tirani

Na poziv Veleposlanstva Republike Hrvatske u Tirani, književnik Miro Gavran predstavljao je Hrvatsku na Festivalu europske književnosti održanom u Tirani od 12. do 14. prosinca. Festival je organizirala Delegacija Europske unije u Albaniji, uz sudjelovanje nekoliko veleposlanstava, uključujući i hrvatsko.

Gavran je tijekom jednosatnog programa, koji je moderirao kazališni i filmski redatelj Andi Begolli, predstavio svoj bogati književni i kazališni opus. Govorio je o svojim počecima, motivima i temama koje obilježavaju njegovo stvaralaštvo, kao i o važnosti književnosti i kazališta u suvremenom svijetu. Posebno je naglasio važnost prevođenja djela europskih autora na različite jezike. U tom kontekstu istaknuo je kako je šest njegovih knjiga prevedeno na albanski jezik te činjenicu da se njegove predstave izvode i u Albaniji.

Festival je također bio prilika da glumice Luizi Xhuvani i Ilirdi Bejleri izvedu odlomke iz Gavranove drame Ljubavi Georgea Washingtona, koja je u travnju i svibnju bila prikazana u Tirani u režiji Andia Begollia.

Osim Gavrana, na festivalu su sudjelovali i književnici iz Francuske, Grčke, Poljske, Nizozemske, Italije i Irske.

Ovo je bio prvi Festival europske književnosti u Tirani. Zbog njegova značaja i važnosti kulturne suradnje, kao i činjenice da je na festivalu nastupio Miro Gavran, hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova dr. sc. Gordan Grlić Radman poslao je na događaj svoju izaslanicu, prof. dr. sc. Vandu Babić Galić.

Najnovije

Počela prodaja Early Bird ulaznica za koncert Prljavog Kazališta na Street Food Festu

Službeno je počela prodaja EARLY BIRD ulaznica za prvi...

Finalni umjetnički performans mladih Mostara – „Global Art Fusion“

Agencija lokalne demokracije (LDA) Mostar poziva medije da ispratite...

Zlatna povleja Matice hrvatske za monografiju “Ferdinand Zovko: Baritonov život za publiku”

Monografija „Ferdinand Zovko: Baritonov život za publiku“ autora Dragana...

Odlazak doajena novinarstva i kroničara suvremene povijesti Mostara

U 79. godini života preminuo je Šemsudin Zlatko Serdarević, doajen mostarskog novinarstva,...

Počela izgradnja novog terminala Zračne luke Mostar, vrijednog 1,5 milijuna maraka

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić i predsjednica Vlade Hercegovačko...

Bošnjak u Berlinu sudjelovala na konferenciji o reformama tržišta rada

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak, na...

Milan Sitarski: Lagumdžija je mahanjem zemljovidom trećeg entiteta u sred Vijeća sigurnosti internacionalizirao hrvatsko pitanje

Član Stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja Milan Sitarski...

FMOZ poziva akademsku i istraživačku zajednicu na prijavu projekata iz znanosti i inovacija

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti poziva univerzitete, znanstveno-istraživačke institucije,...