Katolički biskupi protiv populističkoga nacionalizma

“Populistički nacionalizam nespojiv je s kršćanskom slikom Boga i čovjeka”. Ovo stoji u deklaraciji koju je u četvrtak u Augsburgu predstavio limburški biskup Georg Bätzing. Biskup je čelnikom Njemačke biskupske konferencije (DBK).

Izjava dolazi s porastom zabrinutosti u Njemačkoj zbog toga što su krajnje desne političke snage u zamahu. Poglavito je to odnosi na stranku Alternativa za Njemačku (AfD). Potpora AfD-u znatno je porasla u anketama tijekom prošle godine.

“Desničarske ekstremističke stranke i one koje su na rubovima ove ideologije ne mogu biti mjesto političkog djelovanja za kršćane i njihova izbora”, rekao je.

Je li krajnja desnica rasistička?

Biskupi su također objavili da je sudjelovanje u krajnje desnoj politici – a posebno bilo koji oblik rasizma ili antisemitizma – nespojivo s pripadanjem Katoličkoj crkvi.

“Apeliramo na naše sugrađane, uključujući i one koji ne dijele našu vjeru, da odbace politiku krajnje desnice. Tkogod želi živjeti u slobodnom i demokratskom društvu ne može prihvatiti ovakve ideje”, istaknuo je Bätzing.

Naglasio je da je neophodno da Katolička Crkva zauzme jasan stav s obzirom na to da ankete pokazuju da AfD vodi u trima istočnim njemačkim pokrajinama uoči saveznih parlamentarnih izbora ove jeseni.  Biskupi su rekli da AfD “oscilira između istinskog desnog ekstremizma” i nešto manje radikalnog “desničarskog populizma”.

Najnovije

Finalni umjetnički performans mladih Mostara – „Global Art Fusion“

Agencija lokalne demokracije (LDA) Mostar poziva medije da ispratite...

Zlatna povleja Matice hrvatske za monografiju “Ferdinand Zovko: Baritonov život za publiku”

Monografija „Ferdinand Zovko: Baritonov život za publiku“ autora Dragana...

Odlazak doajena novinarstva i kroničara suvremene povijesti Mostara

U 79. godini života preminuo je Šemsudin Zlatko Serdarević, doajen mostarskog novinarstva,...

Počela izgradnja novog terminala Zračne luke Mostar, vrijednog 1,5 milijuna maraka

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić i predsjednica Vlade Hercegovačko...

Bošnjak u Berlinu sudjelovala na konferenciji o reformama tržišta rada

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak, na...

Milan Sitarski: Lagumdžija je mahanjem zemljovidom trećeg entiteta u sred Vijeća sigurnosti internacionalizirao hrvatsko pitanje

Član Stručnog tima Instituta za društveno-politička istraživanja Milan Sitarski...

FMOZ poziva akademsku i istraživačku zajednicu na prijavu projekata iz znanosti i inovacija

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti poziva univerzitete, znanstveno-istraživačke institucije,...

Narodno pozorište RS-a s „Gospođom Olgom“ gostuje na Mostarskom proljeću

Već tradicionalni sudionik kazališnoga programa Mostarskoga proljeća, ansambl Narodnoga...