Indijski kršćani pisali predsjedniku i premijeru: Hitno zaustavite vjerski motivirano nasilje

Više od 400 kršćanskih vođa i 30 crkvenih skupina napisalo je pismo indijskom predsjedniku Droupadiju Murmuu i premijeru Narendri Modiju pozivajući na hitnu akciju za rješavanje rastućeg nasilja i sustavnih izazova s ​​kojima se kršćanska zajednica u ovoj najmnogoljudnijoj zemlju suočava.

U pismu s nadnevkom od 31. prosinca 2024. ovi su čelnici i skupine naveli podatke prema kojima je Evanđeosko društvo Indije (EFI) zabilježilo više od 720 incidenata usmjerenih na kršćane do sredine prosinca prošle godine, dok je United Christian Forum (UCF) zabilježio 760 incidenata do kraja studenoga 2024. Također, tijekom adventa 2024. zabilježeno je i više od 14 napada na okupljene kršćane.

Porast govora mržnje

Također, navodi se da je porast govora mržnje, posebno izabranih dužnosnika, ohrabrio činove nasilja protiv kršćana. Rulje nekažnjeno ometaju mirna kršćanska okupljanja i prijete.

Potpisnici su pozvali predsjednika i premijera na brzu istragu napada na manjine te redoviti dijalog između Vlade i vjerskih zajednica.

“Duboko nas žalosti što su gotovo svi politički čelnici u vladi Unije i regionalnim državama odlučili ne osuditi ih (djela usmjerena na kršćane)”, navodi se u pismu. Naglašavajući kontinuirano etničko nasilje u sjeveroistočnoj državi Manipur u posljednjih 20 mjeseci, u pismu stoji da je izgubljeno 250 života, a raseljeno na tisuće i dovelo do uništenja više od 360 crkava, javlja ICC.

“Inkluzivnost nije samo moralni imperativ – to je ekonomska nužnost”

Pismo se također bavilo sistemskim izazovima, uključujući “isključivanje dalitskih kršćana iz statusa rezervirane kaste i zlouporabu zakona protiv obraćenja”. Uznemiravanje svećenstva, uhićenja bez jamčevine i oživljavanje restriktivnih zakona u mnogim državama kao što su Uttar Pradesh i Arunachal Pradesh također zabrinjavaju.

“Inkluzivnost nije samo moralni imperativ – to je ekonomska nužnost”, navedeno je u pismu, pozivajući vladu da podrži ustavna jamstva i osigura sigurno i uključivo okruženje za sve građane Indije.

Inače, prema izvješćima, jedan od najvećih čimbenika iza napada na kršćane tijekom godina bila je tvrdnja hinduističkih nacionalista da su kršćani pokušali preobratiti siromašne Hinduse na svoju vjeru nudeći im novac i vrećice riže – tvrdnja koju su kršćani zanijekali. U međuvremenu, članovi dalitske zajednice također su povijesno poznati po tome što su se obratili na kršćanstvo kako bi pobjegli od represivnog kastinskog sustava hinduizma, prenosi Nedjelja.ba.

Procjenjuje se da indijski kršćani čine 2,3% ukupnog stanovništva.

Izvor: iStock by Getty Images

Najnovije

Konferencija „Umjetna inteligencija, ljudska prava i sigurnost novinara“

Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine...

Prof. dr. sc. Boris Havel održao Javnu tribinu na temu „Politička klima u Izraelu nakon 7. listopada 2023.“

Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc....

Kampanjom „Jedan sladoled za jedan osmijeh“ podržana obnova kuće u Ledićima

Kampanja „Jedan sladoled za jedan osmijeh“ još je jednom...

Humanitarni koncert povodom manifestacije „Betlehemsko svjetlo“ i ove godine obasjava Mostar

Tradicionalna manifestacija „Betlehemsko svjetlo“ i ove godine obasjava Mostar...

HKD Napredak Glavna podružnica Mostarvečeras premijerno predstavlja Napretkov zidni kalendar za 2026. godinu

U ozračju predbožićnog vremena, HKD Napredak Glavna podružnica Mostar...

Reakcija predsjednice Buhač na televizijske prozivke Nermina Nikšića protiv MUP-a HNŽ-a

- U najmanju je ruku šokantan javni istup predsjednika...

Edukacija u Čerinu: Sport kao najbolja prevencija ovisnosti kod mladih

U prostorijama udruge Futsal akademije Župa –Čerin  održano je...

“Hvidra-Mostar 2025.” Rezultati i raspored utakmica

Dana 10. prosinca 2025 godine odigrane su utakmice u...