Hrvati iz BiH pristižu u Vukovar, u Mostaru će održati tihe procesije

Ilustracija: Emica Elvedji/PIXSELL

VIŠE kolona hrvatskih branitelja, ratnih vojnih invalida i mladih iz Bosne i Hercegovine krenulo je pješice prema Vukovaru kako bi se sutra pridružili Koloni sjećanja povodom obilježavanja 33. obljetnice pada grada heroja.

Iz Orašja kolonu čini 88 sudionika među kojima su branitelji, ratni vojni invalidi te djeca poginulih branitelja.

Predsjednik Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata podružnica Orašje Pavo Kosić istaknuo je važnost prijenosa sjećanja na mlade, napominjući kako je ove godine u koloni sudjelovalo 12 mladih.

Najstariji sudionik je 81-godišnji Marijan Baotić, dok je kolona ove godine najbrojnija dosad.

Iz Obodnice kod Tuzle također u Vukovar pristižu hodočasnici, a u nedjelju će u grad heroj stići i osam bivših branitelja iz središnje Bosne, dok će iz Hercegovine tijekom dana i u ponedjeljak vozilima organizirano pristići veliki broj Hrvata kako bi se priključili glavnoj  koloni sjećanja odajući počast žrtvama Vukovara.

Ranije je na Ovčari svijeću upalio i predsjednik Hrvatskog narodnog sabora BiH Dragan Čović ističući važnost očuvanja povijesne istine. 

“Hrabrost, patnja i požrtvovnost hrvatskih branitelja zadužili su nas na trajnu molitvu i sjećanje,” kazao je Čović. 

Uz sudionike Kolone sjećanja u Mostaru će navečer 18. studenoga tradicionalno biti organizirane tihe procesije u znak poštovanja prema žrtvama Vukovara i Škabrnje a u organizaciji HKZ-a Troplet na brdu Hum bit će upaljene 33 baklje.

Najnovije

Muzej moderne umjetnosti Sveučilišta u Mostaru otvara stalni postav

Nakon pet godina sustavnog rada, skupljanja i čuvanja likovnog...

Drugi Arena Challenge Cup u Mostaru okupio 70 igrača i donio premijerni ženski dio turnira

Mostar je ovog vikenda ponovno bio u znaku padela....

Hit-komedija „Papučari“ razgalila publiku u ispunjenoj Kosači

U ispunjenoj Velikoj dvorani Hrvatskoga doma hercega Stjepana Kosače...

Svečana misa, blagoslov kapelice i Gospina kipa na prvom sjedištu župe u Gorancima

Goranci su danas ispisali novu, a ujedno duboko ukorijenjenu...

HNK Mostar po četvrti put raspisuje Natječaj za najbolji neobjavljeni dramski tekst mladih autora

Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru, u suradnji sa Središnjim...

Predstavljanje Napretkovih izdanja na Sarajevskom sajmu knjiga

U okviru programa ovogodišnjeg Sarajevskog sajma knjiga, koji se održava...

Bez znanosti nema primjene: MoStart 2026 pokazao kako znanost gradi digitalnu budućnost

Znanstveni dan, treći tematski dan četvrtog izdanja međunarodne konferencije...