FMUP u borbi protiv korupcije: Ohrabrimo građane da prijavljuju

U organizaciji Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova (FMUP), jučer je u Sarajevu održan okrugli sto kao dio aktivnosti javne informativne kampanje FMUP-a pod nazivom „Gdje korupcija vlada, društvo propada“. Na događaju su predstavnici institucija i stručnjaci raspravljali o strateškim ciljevima i mjerama za borbu protiv korupcije u Federaciji Bosne i Hercegovine.

Kampanja „Gdje korupcija vlada, društvo propada“ ima za cilj podizanje svijesti građana o štetnim posljedicama korupcije i važnosti njenog prijavljivanja. U sklopu aktivnosti, naglasak je stavljen na jačanje institucionalnog odgovora, prevenciju i unapređenje zakonskog okvira za efikasnije procesuiranje slučajeva korupcije.

Prilikom uvodnih obraćanja, ministar unutrašnjih poslova Federacije BiH Ramo Isak istakao je značaj uključivanja građana u ovu borbu.

“Ova tema nije važna samo institucijama, već prije svega građanima. Naš cilj je osnažiti građane i pružiti im povjerenje da prijavljuju korupciju, jer je ona duboko ukorijenjena u našem društvu”, kazao je Isak.

Kako je dalje dodao, posljednje akcije koje je realizirala Federalna uprava policije dokaz su da borba protiv korupcije daje rezultate. U protekle dvije godine procesuirano je više predmeta nego u posljednjih 20 godina, a to je, kako kaže ministar Isak, tek početak.

Direktor Federalne uprave policije Vahidin Munjić ukazao je na važnost suradnje institucija i operativnih mjera.

“Federalna uprava policije, kroz posebne odsjeke za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije, intenzivno radi na procesuiranju slučajeva. Od kada je osnovan poseban odjel za borbu protiv korupcije, kontinuirano unapređujemo svoje kapacitete. U protekle dvije godine je 150 izvještaja podneseno u Federaciji Bosne i Hercegovine o korupciji, a rad na predmetima se nastavlja u bliskoj suradnji s tužiteljstvima”, kazao je direktor Federalne uprave policije.

Munjić je istakao da je najviše korupcije prisutno u javnim ustanovama i poduzećima, ali je naglasio da borba protiv ove pošasti zahtijeva dugoročan i koordiniran pristup.

Na okruglom stolu razgovarano je i o alarmantnim podacima koji Bosnu i Hercegovinu svrstavaju među zemlje s najviše slučajeva korupcije, te o strategiji rješavanja ovog problema, koja podrazumijeva što bolju i užu suradnju između policije i tužiteljstva.

Predstavnici FMUP-a su istakli da će nastaviti sa sličnim inicijativama kako bi se jačalo povjerenje građana u institucije i osiguralo da pravda bude dostižna za sve.

Najnovije

HNK Mostar po četvrti put raspisuje Natječaj za najbolji neobjavljeni dramski tekst mladih autora

Hrvatsko narodno kazalište u Mostaru, u suradnji sa Središnjim...

Predstavljanje Napretkovih izdanja na Sarajevskom sajmu knjiga

U okviru programa ovogodišnjeg Sarajevskog sajma knjiga, koji se održava...

Bez znanosti nema primjene: MoStart 2026 pokazao kako znanost gradi digitalnu budućnost

Znanstveni dan, treći tematski dan četvrtog izdanja međunarodne konferencije...

„Papučari“ Teatra Gavran – komedija o odnosima, oprostu i (ne)mogućim granicama

Već tradicionalni prijatelj i sudionik Mostarskoga proljeća, Teatar Gavran...

Pekara „Suncokret“ Mostar zapošljava: otvorena pozicija za rad u prodaji

Tvrtka Tihomir Mišić d.o.o. Mostar (pekara „Suncokret“) raspisuje oglas...

Prilika za posao u Mostaru: Elektro mont traži skladištara u veleprodaji

Elektro mont d.o.o. proširuje svoj tim te raspisuje natječaj...

Minipex Mostar širi tim: otvoren natječaj za skladišnog djelatnika

Tvrtka Minipex iz Mostara nastavlja s razvojem poslovanja i...