FMOZ poziva na obilježavanje Međunarodnog dana studenata 17.11.

Povodom skorašnjeg obilježavanja Međunarodnog dana studenata, Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti uputilo je službeni dopis svim nadležnim županijskim ministarstvima, visokoškolskim ustanovama u Federaciji BiH, uključujući javne i privatne institucije, studentske centre i domove, kao i studentske organizacije, s pozivom da na dostojanstven način obilježe ovaj važan dan.

Ministrica prof. dr. Jasna Duraković, osobno, ali i u ime cijelog Ministarstva, posebno Sektora za visoko obrazovanje, naglasila je simboliku i važnost ovog datuma u povijesnom kontekstu, ali i u svjetlu današnjih izazova s kojima se studenti suočavaju: “Međunarodni dan studenata podsjeća nas na hrabrost i odlučnost studenata koji su 1939. godine ustali protiv nacističkog režima u okupiranoj Čehoslovačkoj. Taj je otpor označio jednu od najznačajnijih borbi mladih za pravdu i slobodu u historiji, ali i ostavio snažnu poruku budućim generacijama – da su sloboda obrazovanja i pravo na dostojanstvo temeljne vrijednosti koje uvijek moramo čuvati i braniti. Ovaj datum stoga ima posebnu važnost i poziva nas da se podsjetimo na trajnu obavezu podrške i zaštite studentske populacije.”

Kako je istaknula ministrica Duraković, obilježavanje ovog dana nije samo sjećanje na prošlost, već i pogled na sadašnjost u kojoj studenti i dalje prolaze kroz različite pritiske: “Studentski život danas pruža velike prilike, ali nosi i brojne izazove koji nerijetko opterećuju mlade ljude, od ispitnih do egzistencijalnih briga. Istraživanja, kako domaća tako i međunarodna, pokazuju da su studenti suočeni sa stresom i pritiscima koji se često reflektiraju na njihovo mentalno i fizičko zdravlje. Stoga, ovaj dan nema svečarski karakter, već je podsjetnik na odgovornost države i društva da stvaraju bolje uvjete za naše studente.”

Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti poziva sva županijska ministarstva, visokoškolske ustanove i studentske organizacije u Federaciji BiH da se na prigodan način pridruže obilježavanju Međunarodnog dana studenata i da kroz različite aktivnosti ukažu na važnost prava i sloboda studenata.

Ovo je dan kada dodatno ističemo da obrazovanje treba biti temelj pravednijeg i humanijeg društva koje poštuje raznolikost, slobodu mišljenja i otvorenost,” dodala je ministrica Duraković.

Inače, obilježavanje 17. studenog je u mnogim zemljama prošireno i na srednjoškolce, čime se odaje počast svim mladima u obrazovnom sustavu koji se bore za svoja prava i aktivno sudjeluju u društvenim procesima. Ovaj dan simbolizira solidarnost i zajedničku težnju k slobodi obrazovanja, kao i priznanje za napore mladih u izgradnji boljeg društva.

Najnovije

Edukacija za trudnice na Fakultetu zdravstvenih studija

U organizaciji Alumni kluba Fakulteta zdravstvenih studija Sveučilišta u...

Ginekolozi poručuju: Imunizacija protiv HPV-a i redoviti pregledi spašavaju živote

Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine i...

Popis dobitnika dodatka na stipendiju za dvije kategorije – smještaj u studentski dom i deficitarnost zanimanja

Ministarstvo obrazovanja, znanosti, kulture i športa HNŽ je u...

Skupština HNŽ-a pozvala sindikate zdravstvenih djelatnika da prihvate Vladinu ponudu

Skupština Hercegovačko-neretvanske županije na jučerašnjemu je zasjedanju, nakon rasprave...

Akcija dobrovoljnog darivanja krvi u Dječjem vrtiću Ljubuški

Povodom obilježavanja velikog jubileja, 50 godina djelovanja Dječjeg vrtića...

Gradonačelnik Kordić sa zastupnicima u Europskom parlamentu

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić se u Gradskoj vijećnici...

FIS traži prodavača za poslovnicu u Mostaru

Trgovačko društvo FIS d.o.o. za potrebe prodajnog centra u...

EKO EHO: Pravovremena briga o mentalnom zdravlju majki ne smije ovisiti od mjesta stanovanja

„Kao neko tko je nakon porođaja doživio težak oblik...