Evanđelje dana i sjeme Lk 1, 67-79

Evanđelje dana Lk 1, 67-79

Pohodi nas Mlado sunce s visine.

U ono vrijeme: Zaharija, otac Ivanov, napuni se Duha Svetoga i stade prorokovati:

»Blagoslovljen Gospodin Bog Izraelov, što pohodi i otkupi narod svoj! Podiže nam snagu spasenja u domu Davida, sluge svojega kao što obeća na usta svetih proroka svojih odvijeka: spasiti nas od neprijatelja naših i od ruke sviju koji nas mrze; iskazati dobrotu ocima našim i sjetiti se svetog Saveza svojega, zakletve kojom se zakle Abrahamu, ocu našemu: da će nam dati te mu, izbavljeni iz ruku neprijateljâ, služimo bez straha u svetosti i pravednosti pred njim u sve dane svoje. A ti, dijete, prorok ćeš se Svevišnjega zvati jer ćeš ići pred Gospodinom da mu pripraviš putove, da pružiš spoznaju spasenja narodu njegovu po otpuštenju grijeha njihovih, darom premilosrdnog srca Boga našega po kojem će nas pohoditi Mlado sunce s visine da obasja one što sjede u tmini i sjeni smrtnoj, da upravi noge naše na put mira.«

Riječ Gospodnja.

Sjeme Lk 1, 67-79– O. Lorenzo Montecalvo

Vidjevši Božja djela u svojoj obitelji, Zaharija je, potaknut Duhom, eksplodirao u veliku molitvu hvale i blagoslivljanja. Zaharija nije molio tuđim riječima, već su iz njegovih usta izlazile riječi koje je diktirao Duh Sveti, pravi Učitelj molitve. Treba reći da u našim samostanima ili u našim župama rijetko čujemo molitve koje je inspirirao Duh Sveti. Volio bih da griješim, ali sve te molitve samo recitiramo. Ne znamo moliti bez knjige. Izgovaramo mnogo molitava, ali molimo malo ili skoro ništa. Zato možemo recitirati molitve dva sata bez prestanka i vratiti se svojim kućama, a da nam srce nije puno kršćanske radosti.

Prava molitva uvijek dolazi od slušanja Riječi Božje ili iz radosnih ili tužnih događaja koje živimo svaki dan. U našim crkvama provodimo puno vremena moleći, a da nismo kušali i vidjeli Božju ljubav.

To je zato što nismo ispunjeni Duhom Svetim koji moli u nama neizrecivim uzdasima. Započnimo molitvu govoreći: „Gospodine, nauči me moliti!“ Kao što vidiš, ta molitva nije rječita, ali dolazi iz srca. Tijekom dana ima događaja koji nas potiču da hvalimo Boga jer je dobar i velik u ljubavi te da blagoslivljamo Boga jer sve čini dobro u našem životu. Amen. Aleluja.

Sjeme od O. Lorenzo Montecalvo od Družbe Otaca Božanskih zvanja. S ljubaznim dopuštenjem Družbe Otaca Božanskih zvanja.

Najnovije

Predsjednica Buhač otvorila Međunarodnu smotru dječjega folklora u Mostaru

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač otvorenom je sinoć...

Usvojen Dokument okvirnog proračuna Županije Zapadnohercegovačke 2027. – 2029. godine

Na današnjoj sjednici Vlada je usvojila Dokument okvirnog proračuna...

Prijave podvodnih filmova u tijeku | NEUM UNDERWATER FILM FESTIVAL 2026

More, film i umjetnost pričaju istim jezikom Neum će od...

HKK Mostar službeno aplicirao za učešće u ENBL ligi za sezonu 2026./2027.

Dana 22. 6. 2026. godine HKK Zrinjski Mostar je službeno...

Vlada HNŽ-a kupila tri nova vozila hitne pomoći za domove zdravlja u Mostaru i Prozor-Rami

Predsjednica Vlade Hercegovačko-neretvanske županije Marija Buhač i ravnateljica tvrtke...

Započelo uređenje grba iznad Širokog Brijega

Započeli su radovi na uređenju prepoznatljivog hrvatskog grba, jednog...

Predstavljena studija o informacijskim politikama i europskim integracijama Bosne i Hercegovine i Crne Gore

U organizaciji Instituta za istraživanje hibridnih sukoba iz Zagreba...

HKK Mostar potvrdio nastup u Premijer Ligi BiH za sezonu 2026./2027.

Hrvatski košarkaški klub Mostar s velikim zadovoljstvom obavještava sportsku...