Dragan Mioković: Smanjenje doprinosa mora biti praćeno povećanjem poreza na dobit, nekretnine, imovinu i nasljedstvo

Tematsku sjednicu Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH o fiskalnoj reformi otvorio je predsjedatelj Dragan Mioković (Naša stranka).

Pohvalio je odluku Vlade Federacije BiH o povećanju minimalne plaće:

“To je odluka nakon koje više ništa ne ostaje isto i koja nas tjera naprijed. To je odluka koja u prvi plan stavlja životni standard radnika i radnica koji su posljednjih desetljeća u ovoj zemlji strašno podcijenjeni te koji nas stalno i u sve većem broju napuštaju. To je hrabra odluka koju podržavam bez ikakve zadrške i sumnje.”

Mioković je istaknuo da razumije zabrinutost poslodavaca te da će i on i Naša stranka, uz radnike, stajati i uz njih. Smatra da teret doprinosa na plaće mora biti pravednije raspoređen:

“Ukupne obveze u vidu poreza i doprinosa na neto plaću od 1.000 KM, koje iznose 726 KM ili 72,6%, previsoke su i moraju biti revidirane.”

Plan fiskalne reforme do 2026. godine

Vlada Federacije BiH već je javnosti predstavila plan prema kojem bi se prvo provela fiskalizacija, a zatim i proces usvajanja i implementacije fiskalnih zakona, okvirno do prvog tromjesečja 2026. godine. Mioković je izjavio da Naša stranka podržava Vladu na tom putu te da ima definirana rješenja koja bi omogućila bržu i bezbolniju provedbu reforme:

“Svako predloženo smanjenje stope doprinosa, bez oporezivanja drugih oblika prihoda, neprihvatljivo je sa stajališta održivosti proračuna i fondova, te takva polovična rješenja nećemo podržati. Kako bismo osigurali tu održivost, potrebno je povećati poreze na dohodak, dobit, nekretnine, imovinu i nasljedstvo.”

Također je upozorio na problem sive ekonomije te na političku retoriku koja, podižući tenzije, odvraća strane investicije.

Najnovije

Udruženje „Sunce“ Mostar: Svaka osoba zaslužuje priliku, podršku i mjesto u zajednici

Udruženje „Sunce“ Mostar već 28 godina pruža kontinuiranu podršku...

Predstavljen program Slova Gorčina: Vodeći glasovi regionalne kulturno-umjetničke scene u Stocu

Festival kulture Slovo Gorčina, jedan od najstarijih festivala u...

Usluge mjenjačkih poslova dostupne širom BiH kroz mrežu Hrvatske pošte Mostar

U više od 45 poštanskih ureda Hrvatske pošte Mostar...

Na Humcu akcija darivanja krvi za pučanstvo Ljubuškoga

U utorak, 9. lipnja 2026. godine, od 9:00 do...

Dani Srca Isusova u Bijelom Polju 2026.             

Bijelo Polje je ovih dana u znaku svoga zaštitnika...

„Ono bitno očima je nevidljivo”: Mali Princ u izvedbi plesača Zrinjskog

Športski plesni klub Zrinjski s ponosom najavljuje svoju novu...

Ivica Šeperić predstavlja novi album Ako nekog voliš

Kantautor i glazbenik Ivica Šeperić predstavlja svoj novi studijski album Ako nekog...