Dr. sc. Ivona Čarapina Zovko: Interes za studij Psihologije je u zadnjih nekoliko godina u stalnom porastu

„Interes za studij Psihologije iz godine u godinu raste te broj prijavljenih studenata nadmašuje broj slobodnih mjesta“, rekla je programu Običnog radija Mostar pročelnica studija Psihologije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru doc. dr. sc. Ivona Čarapina Zovko.

Istaknula je kako dugi niz godina na studiju Psihologije djeluje udruga studenata „Mentalist“ putem koje studenti organiziraju niz različitih aktivnosti koje su usmjerene na poboljšanje studentskog statusa. „Organiziraju različite radionice za druge studente u smislu nekakvih ojačanja u psihološkoj otpornosti, smanjenje anksioznosti tijekom ispitnih rokova, promocija akcije darivanja krvi te obilježavanja dana osoba s Downovim sindromom.“

Naglasila je da studenti i nastavno osoblje studija Psihologije redovno sudjeluju u programima mobilnosti te su među najaktivnijima u okviru Filozofskog fakulteta. Svaki semestar nekoliko studenata provede dio studija na stranim institucijama, što doprinosi njihovom profesionalnom i osobnom razvoju.

Čarapina Zovko najavila je i tradicionalni „Tjedan psihologije“ koji se svake godine  organizira radi promocije struke, ali i informiranja budućih studenata. „Poseban fokus stavlja se na srednjoškolce i maturante, kojima se prezentira studij, studentske aktivnosti i uvjeti upisa.“

Kazala je kako su mogućnosti zapošljavanja nakon završetka studija iznimno velike jer je pojačana potreba za stručnjacima koji djeluju u području mentalnog zdravlja te tako i u organizacijskom sektoru – u firmama, bankama, IT industriji i drugim poslovnim okruženjima. Navela je i primjere bivših studenata koji djeluju kao sadašnji alumnisti koji svojim djelovanjem ostavljaju dobar utjecaj i trag, kako poslodavcima tako i budućim studentima.

„Jedina činjenica koja me žalosti je zapošljavanje psihologa u školama, gdje Hercegovačko–neretvanska županija jako loše stoji po tom pitanju. Psiholozi koji su zaposleni u školama su najčešće zaposleni i kao nastavnici odnosno profesori psihologije, a ne kao stručni suradnici. U drugim županijama, kao što je Zapadno–hercegovačka imamo već neke pozitivne primjere i jako puno zaposlenih psihologa koji djeluju unutar stručnog tima, pa bi ovo svakako bio poziv zašto su nam važni psiholozi u školama“, poručila je doc. Ivona Čarapina Zovko.

Najnovije

Robert Drinovac predstavio pjesmu „Kuća stara“ iza koje stoji emotivna priča o domu, obitelji i uspomenama

U jutarnjem programu Običnog radija gostovao je mladi glazbenik...

Svjetski dan knjige i autorskih prava na Sveučilištu u Mostaru

Povodom obilježavanja Svjetskog dana knjige i autorskih prava, Sveučilište...

Promocija knjige “Jaram riječi” autorice Miljenke Koštro

Narodna knjižnica Hercegovačko-neretvanske županije u okviru Dana Matice hrvatske...

Sveučilište u Mostaru domaćin međunarodnog DeSci događaja o novim modelima znanosti

DeSci International Event, međunarodni događaj posvećen razvoju decentralizirane znanosti...

Književna večer i izložba u sjećanje na Milu Vlašić-Gvozdić

Hrvatski dom herceg Stjepan Kosača i Narodna knjižnica HNŽ/K...

HT Eronet uspješno zaključio nastup na Međunarodnom sajmu gospodarstva Mostar 2026.

Završetkom Međunarodnog sajma gospodarstva Mostar 2026., HT Eronet zaokružio...

Humanitarna utakmica finala: HKK Mostar dočekuje Ljubuški u borbi za naslov

Košarkaši HKK Mostar u srijedu nastavljaju borbu za naslov...