Buhač o upisu Vjetrenice na popis svjetske baštine: povijesni trenutak

Hercegovačko-neretvanske županija je bogatija za još jedan službeno uvršteni biser na Popis svjetske baštine UNESCO-a. Jedinstvena špilja Vjetrenica, sa svojom iznimnom bioraznolikošću, na 46. zasjedanju Vijeća za svjetsku baštinu pri UNESCO-u koji se održava u New Delhiju (Indija) je upisana na ovaj prestižni popis svjetske baštine.

Ovo je prije svega povijesni trenutak ne samo za naše županijsko podneblje, nego i za državu u cjelini. Želim iskoristiti prigodu čestitati svima nama koji u srcu nosimo ovu zemlju, ali i zahvaliti svakomu pojedincu i instituciji koji su godinama strpljivo i uporno pripremali teren, svladavali prepreke i stvarali mozaik iz kojega je rođena ova priča koja nas je danas sve učinila ponosnima i ispunila srećom“, komentirala je predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač, dodavši kako će činjenica da je ova vijest danas globalno odjeknula učiniti Hercegovinu daleko vidljivijom na svjetskoj turističkoj ponudi i zasigurno imati snažan odjek i u gospodarstvu odnosno porastu zanimanja stranih turista za ove prostore.

To svakako daje vjetar u leđa Vladinu opredjeljenju da razvitak turizma u HNŽ-u postavi u sami vrh svojih prioriteta“, poručila je Buhač.

Inače, Vjetrenica je još 1952. proglašena spomenikom prirode, a Vlada HNŽ-a donijela je i Zakon o proglašenju Vjetrenice i dijela Popova polja zaštićenim krajolikom. Vrijedi podsjetiti i na činjenicu da HNŽ na Popisu zaštićene svjetske baštine ima i Stari most odnosno područje Staroga grada Mostara.

Najnovije

Likarija donosi novu navijačku himnu

"Dovedite mi sto tisuća Hrvata i osvojiti ću čitavi...

Kosačom plovili Krnjićevi stihovi na hrvatskomu i španjolskomu jeziku

Španjolsko i španjolsko-rumunjsko izdanje pjesničke uspješnice hrvatskoga pjesnika i...

Obavijest o početku proljetne deratizacije na području HNŽ-a

Zavod za javno zdravstvo Hercegovačko-neretvanskog županije obaviještava javnost da...

Buhač na Festivalu Vinske ceste: Želim da Hercegovinu sve više slavimo kao globalno prepoznat i priznat turistički brend

Treće izdanje Festivala Vinske ceste Hercegovine svečano je sinoć...

Održan okrugli stol „Snaga hrvatske mreže: priče koje pokreću prilike

U ozračju zajedništva, suradnje i povezivanja Hrvata iz domovine...

FIS u Mostaru zapošljava prodavača

Trgovačko društvo FIS d.o.o. za potrebe prodajnog centra u...

Vodeći svjetski stručnjaci iz dječje kirurgije i urologije u Mostaru, potvrda važnosti povezivanja i suradnje

U Mostaru je otvoren XXI. međunarodni simpozij dječje kirurgije...

Marija Buhač dobila titulu veleposlanice Vinske ceste Hercegovine

Vijeće Vinske ceste Hercegovine dodijelilo je predsjednici Vlade Hercegovačko-neretvanske...