BiH pristupa EU programu EaSI – 762 milijuna eura za jačanje tržišta rada i socijalnih politika

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, usvojilo je Nacrt osnova za zaključivanje Sporazuma između Europske unije i Bosne i Hercegovine o sudjelovanju Bosne i Hercegovine u Programu za zapošljavanje i socijalne inovacije (EaSI), Europskog socijalnog fonda plus (ESF+), javlja Hrvatski Medijski Servis.

Program, s proračunom od 762 milijuna eura za razdoblje 2021.–2027., pruža snažnu potporu zapošljavanju, socijalnoj inkluziji i ekonomskom razvoju najranjivijih skupina u zemljama članicama i kandidatima za članstvo u EU, uključujući Bosnu i Hercegovinu.

Ministrica civilnih poslova Bosne i Hercegovine Dubravka Bošnjak, koja je predložena za potpisnicu sporazuma, naglasila je važnost učešća u EaSI programu.

„Pristup Programu za zapošljavanje i socijalne inovacije otvara širok spektar mogućnosti, od stvaranja novih radnih mjesta do potpore razvoju malih i socijalnih poduzeća. Ovaj program omogućava nam da, u partnerstvu s EU, osnažimo ekonomski potencijal Bosne i Hercegovine i unaprijedimo socijalnu politiku, doprinoseći boljoj budućnosti za sve građane.”

Za sredstva iz EaSI programa moći će aplicirati različite organizacije iz Bosne i Hercegovine, uključujući državne institucije, nevladine organizacije, udruženja poslodavaca, sindikate, kao i mala, srednja i socijalna poduzeća. Pravo na apliciranje imaju i start-upovi te obrazovne institucije i istraživački centri koji razvijaju projekte za poboljšanje uvjeta rada, socijalne politike i zapošljavanja.

Za sredstva iz EaSI programa, aplikanti iz Bosne i Hercegovine trebaju pratiti specifične pozive za projekte koje objavljuje Europska komisija, a nakon što Sporazum potvrdi Predsjedništvo BiH i on bude konačno potpisan. Pozivi obuhvaćaju detaljne upute o ciljevima programa, prioritetnim oblastima, uvjetima prijave i kriterijima odabira. Postupak evaluacije projekata vrši Europska komisija, a sredstva se dodjeljuju najkvalitetnijim projektima koji najbolje odgovaraju ciljevima EaSI programa.

Nakon potpisivanja Sporazuma, Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine planira održati informativne radionice kako bi što šira javnost bila informirana o mogućnostima apliciranja i korištenja sredstava kroz program EaSI, pružajući organizacijama potrebnu potporu u prijavnim procesima.

Najnovije

Dan općine Posušje: Rast koji se vidi u radnim mjestima, školama i povratku obitelji

Posušje svoj Dan ove godine dočekuje s pokazateljima koji...

Nokaut faza Lige mjesnih zajednica Grada Mostara donijela uzbuđenja – večeras na rasporedu četvrtfinale

Nakon završetka grupne faze, sinoć je iza Desete osnovne...

Od nogometnih legendi do Jelene Rozge: Šujica priprema dan ispunjen sportom, glazbom i humanosti 

Pripreme za veliki 10.Humanitarni glazbeno-nogometni spektakl Šujica 2026. ulaze...

Biciklirajte kroz povijest: Najavljujemo biciklijadu “UNESCO Heritage” koja povezuje kulturna blaga regije

Udruga „HerzegovinaBike“, u suradnji s partnerima, s ponosom najavljuje...

Glazba koja povezuje, humanost koja okuplja: „Blatničke note dobrote“ poslale snažnu poruku zajedništva

„Najveća snaga zajednice leži u ljudima koji su spremni...

U Busovači predstavljena knjiga “Naša priča – Petrovići iz sela Ravan u Busovači”

U organizaciji Gradske knjižnice Busovača, u rodnom selu autora, ...

Nokaut faza Lige mjesnih zajednica Mostara počinje večeras iza Desete osnovne škole u Mostaru

Nakon što je završena grupna faza natjecanja, večeras se...