Austrijska desna Slobodarska stranka prvi put pobijedila u Štajerskoj

Foto: EPA/FILIP SINGER

Austrijska desna Slobodarska stranka (FPO) prvi je put prema projekcijama u nedjelju pobijedila na pokrajinskim izborima u Štajerskoj, dok se bez nje nastavljaju razgovori o koaliciji nakon rujanskih nacionalnih izbora.

Izbori u Štajerskoj, čiji je glavni grad Graz, nemaju neposrednog utjecaja na nacionalnu razinu, ali povećavaju pritisak na stranačke čelnike koji nastoje formirati prvu trostranačku vladu u zemlji od 1949.

To je druga savezna država koju je osvojio euroskeptični i Rusiji naklonjeni FPÖ. Prva je bila Koruška, uporište bivšeg čelnika stranke Jörga Haidera na njegovu političkom vrhuncu kasnih devedesetih i ranih dvijetisućitih.

Nisam u Štajerskoj očekivao tako dobar rezultat, rekao je za televiziju ORF zamjenik čelnika FPÖ-a u Štajerskoj, Stefan Hermann.

Projekcije ankete koju je tvrtka Foresight provela za ORF i novinsku agenciju APA-u pokazala je da je FPÖ prvi s 35,3 posto glasova, a konzervativna Narodna stranka (ÖVP) druga s 26,6 posto.

Prvi put nakon Drugoga svjetskog rata ni ÖVP ni socijaldemokrati (SPÖ) nisu pobijedili u toj državi koja graniči sa Slovenijom.

FPÖ će trebati koalicijskog partnera da bi kontrolirala većinu mjesta u pokrajinskoj skupštini Štajerske i da bi oformila vladu.

Najnovije

BHANSA intenzivira pripreme za ljetnu sezonu 2026. uz potvrđen operativni i financijski plan

Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i...

Kordić i Rahimić primili hrabre Mostarce koji su spasili stariju ženu iz gorućeg stana

Gradonačelnik Mostara dr. Mario Kordić i predsjednik Gradskog vijeća...

Goran Popović: Pozornica me spasila

U novoj epizodi podcasta Rastući s djecom donosimo razgovor...

Tribina „Otvoren proračun, odgovorna vlast“ biti će sutra u Mostaru

U okviru projekta “Rodno odgovorno proračunavanje: od papira do...

Predstavljen bh. tim olimpijaca za Zimske olimpijske igre Milano Cortina 2026

U prostorijama Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine danas je...

Potpisan Sporazum o suradnji u organizaciji posjeta Vukovaru učenika završnih razreda osnovnih škola iz Mostara

Gradonačelnik Grada Mostara dr. Mario Kordić potpisao je u...

Ivan Vukadin: Hrvatima gade BiH – moguć je dogovor oko zajedničkog kandidata za Predsjedništvo

Predsjednik Hrvatskoga nacionalnog pomaka i predsjednik Vlade Hercegbosanske županije...

Sastanak s kineskom tvrtkom BNBM Eastern Europe u Gradu Mostaru

Predstavnici Grada Mostara, predvođeni gradonačelnikom i suradnicima, održali su...