Vedad Suljić: U BiH je najrazvijenija hidroenergija

U sklopu projekta “Daj zemlji priliku” po drugi put razgovaramo na temu Obnovljivih izvora energije. Generalni direktor tvrtke CETEOR Vedad Suljić bio je gostom na običnom radiju.

Preko 15 godina radim za CETEOR, tvrtku koja je pionir u održivom razvoju i preko 30 godina djeluje u oblasti održivog razvoja. CETEOR je konzultantska kuća koja se bavi savjetodavnim uslugama u zaštiti okoliša, u tom smislu najviše se fokusiramo na upravljanje kvalitetom zraka, otpadom, biodiverzitetom. Drugi sektor je sektor energije iz domene energijske učinkovitosti u javnim uslugama/servisima, industriji, te obnovljivim izvorima energije gdje se fokusiramo na solarnu energiju i biomasu. U oba sektora radimo elaborate, stručne analize, procjene utjecaja i drugo.”, istaknuo je na početku razgovora Vedad Suljić.

“Ljudima su najpoznatija solarna energija, energija vjetra i hidroenergija te biomasa. Postoje i drugi oblici obnovljivih izvora energije koji nemaju neku primjenu u BiH kao što je geotermalna energija koja je toplinska energija zemljine kore, potencijalni plime i oseke i morskih valova tj. energija mora. Tradicionalno već desetljećima u BiH je najrazvijenija hidroenergija. Velike hidroelektrane se po definiciji ne smatraju obnovljivim izvorima energije. One čine bitan stup  elektroenergetskog sustava BiH. U posljednje vrijeme se dosta razvija solarna energija i vjetroenergija. Na jugu zemlje u Hercegovini možemo vidjeti velik razvoj solarne energije.”, istaknuo je Vedad Suljić.

Izazova nažalost ima jako puno i oni se mijenjaju s tržištem. Duboko sam uvjeren da financije nisu glavni izazov. Investicije u obnovljive izvore energije su kapitalno intenzivne investicije i ako govorimo o takvom financiranju iz tradicionalnog kredita dolazimo do slučaja da je razdoblje otplate investicije duže nego što je moguće dati kredit. Ono što je ključno za privatnog investitora je inovacijski element a koje investitor nije u mogućnosti da naplati. Industrija se ponaša kako joj se dozvoli i bilo koji privatnik će iskoristiti sve što mu je na raspolaganju da maksimizira svoj profit. Zaštitu okoliša je pogrešno smatrati troškom. Ona donosi osiguranje konkurentnosti na dugom roku. Samo tvrtke koje idu u korak s održivim razvojem imaju šanse preživjeti dugoročno.”, kazao je Vedad Suljić.

Obnovljivi izvori energije-2 – 1

Uspješni primjeri obnovljivih izvora energije u BiH istaknuo bih Vjetroelektranu Mesihovina. Ona je probila led kada je riječ i vjetroenergiji i prva je velika vjetroelektrana, otvorena je 2018. godine. Solarnih elektrana malog kapaciteta ima jako puno, a imam dvije velike veće od 10 MW. Jedna je u Grudama Solarna elektrana Petnjik i druga je u Bileći. Što se tiče bioplina, dugo se o njemu priča ali jako malo ima projekata. Radnička zadruga Livač u Aleksandrovcu je prva pokrenula malo bioplisnko postrojenje snage 30 kW, a prvo veliko postrojenje je MG Gold kod Šamca koji je već u pogonu već osam godina. Ovo su sve primjeri tradicionalnih sustava. Mi već deset godina potičemo izradu decentraliziranih sustava.“, zaključio je Vedad Suljić.

Projekt "Daj zemlji priliku" provodi Običan radio, a financijski podržava Fond za zaštitu okoliša FBiH. Cilj projekta je putem medijskih kampanja i edukativnih aktivnosti smanjiti zagađenje okoliša i prirode.

Najčitanije

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...

Jasna Rebac: Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge

Udruženje mladih “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je nevladino,...

Lejla Sarač i Kenan Jodanović o projektu Antikorupcijski forenzički lab za mlade u lokalnoj zajednici

Projekat "Antikorupcijski forenzički lab za mlade u lokalnoj zajednici“...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Anes Podić: Naša priroda zatrpana je plastičnim otpadom

Predsjednik Udruge "Eko akcija" Anes Podić gostovao je u...

Pekara Čula iz Kruševa zapošljava djelatnicu za rad u proizvodnji

Pekara Čula u Kruševu ima otvorenu radnu poziciju za...