Treći dan PR, Media & Sport Daysa: PR sekcija u znaku interkulturalne komunikacije i novih publikacija

Treći dan međunarodne znanstveno-stručne konferencije PR, Media & Sport Days University of Mostar bio je u cijelosti posvećen području odnosa s javnošću, s posebnim naglaskom na interkulturalnu komunikaciju i njezinu ulogu u suvremenim PR praksama.

Dan su obilježila brojna stručna izlaganja i predstavljanje triju novih publikacija u sklopu programa „Od teorije do prakse: nove knjige o odnosima s javnošću, medijima i menadžmentu“, koje povezuju teoriju, istraživanje i praksu te potvrđuju rastuću važnost znanstvenog pristupa u razvoju komunikacijske struke.

Govoreći o knjizi Mire Radalja i Ante Mikića „Upravljanje komunikacijom i odnosi s javnošću u neprofitnom sektoru“ (Hrvatsko katoličko sveučilište / Hrvatska sveučilišna naklada), prof. dr. sc. Zoran Tomić istaknuo je kako je riječ o rijetkoj publikaciji koja uspješno spaja akademski uvid i praktičnu primjenu te može biti „kompas stručnjacima i alat studentima u njihovu profesionalnom oblikovanju“.

Knjigu „Menadžment, odnosi s javnošću i poslovna uspješnost“ (Sveučilište u Mostaru, PRESSUM) autora doc. dr. sc. Damira Vasilja predstavila je prof. dr. sc. Sanja Bijakšić, naglasivši njezinu važnost za razumijevanje povezanosti menadžmenta, komunikacijskih strategija i poslovne uspješnosti, dok je prof. dr. sc. Davorka Topić Stipić govorila o djelu dr. sc. Suzane Obrovac Lipar „Odnosi s javnošću, brend i imidž sveučilišta“ (Hrvatsko katoličko sveučilište / Hrvatska sveučilišna naklada), istaknuvši njegov doprinos istraživanju sveučilišnog brenda i imidža akademskih institucija kroz odnose s javnošću.

PR sekciju ovogodišnje konferencije otvorio je prof. dr. sc. Zoran Tomić uvodnim izlaganjem „Interkulturalna komunikacija i odnosi s javnošću“, u kojem je naglasio da interkulturalna komunikacija u suvremenom društvu nije dodatni sloj komunikacijskih procesa, nego njihova temeljna infrastruktura.

„Interkulturalna komunikacija nije samo ‘meka vještina’, nego infrastruktura javnog djelovanja. U konstruktivističkom okviru značenja se ne prenose, nego su-stvaraju, a naša je zadaća dizajnirati uvjete u kojima razlike ne ometaju, nego dodaju vrijednost. Tek kada multikulturalnost prijeđe iz statistike u kompetentnu interakciju, a raznolikost iz obećanja u rezultat, možemo govoriti o istinski funkcionalnoj javnoj komunikaciji“, poručio je prof. dr. sc. Tomić.

U nastavku programa izlaganja su ponudila interdisciplinarni uvid u suvremene komunikacijske prakse, kulturne obrasce i etičke izazove u profesiji odnosa s javnošću.
Prof. dr. sc. Marija Čutura i prof. dr. sc. Ivona Čarapina Zovko predstavile su rezultate istraživanja o socijalnom identitetu i inkluziji, dok su druga izlaganja — od brendiranja nacionalnog identiteta do digitalnih zajednica i političke komunikacije — pokazala širinu pristupa i važnost interkulturalne kompetencije u suvremenom PR-u.

O brendiranju nacionalnog identiteta kroz kulturne obrasce govorile su Jelena Krstić, Milica Kostić-Stanković i Ivana Skočajić, dok su doc. dr. sc. Marijan Primorac, Gabriela Pehar i Marko Kolobarić istražili načine na koje globalna PR praksa reflektira različite kulturne paradigme.

Različite perspektive obogatile su i komparativne analize dr. sc. Marte Takahashi, koja je usporedila japansku i hrvatsku korporativnu komunikaciju, te istraživanje Ines Grossi, Antonije Rimac Gelo i prof. dr. sc. Ivana Tante o iskustvima stranih radnika u Hrvatskoj.
U digitalnom kontekstu, dr. sc. Suzana Obrovac Lipar i dr. sc. Leali Osmančević predstavile su analizu čitateljskog identiteta u Bookstagram zajednici, dok su Nikola Lazić i Nikola Perišić ponudili istraživanje o ulozi interkulturalne komunikacije u političkim kampanjama u Srbiji.

„Ono što je zajedničko svim istraživanjima jest težnja prema odgovornijem, kulturno osjetljivom i društveno svjesnom komuniciranju. U vremenu kada su brzina i vidljivost često važniji od razumijevanja, interkulturalna kompetencija postaje ključ održivog dijaloga,“ istaknula je prof. dr. sc. Ivona Čarapina Zovko.

Pr sekcija je zaključena izlaganjem dr. sc. Tomislava Levaka i Valentine Crnković, koje je otvorilo pitanje simbolike boja u političkoj komunikaciji i njihova značenja u oblikovanju identiteta parlamentarnih stranaka u Hrvatskoj — čime je treći dan konferencije zaokružen kao snažan prikaz slojevitosti i dinamičnosti suvremenih odnosa s javnošću.

Najnovije

U Hercegovačko-neretvanskoj županiji od početka godine zabilježeno gotovo 900 požara!

Sukladno izvješću voditelja Operativnoga centra Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije...

Građanima dostupna usluga online izdavanja uvjerenja o nevođenju kaznenoga postupka

Ministarstvo pravosuđa, uprave i lokalne samouprave Hercegovačko-neretvanske županije izvješćuje...

Vraćen sjaj jednom od simbola Širokog Brijega – završeni radovi na uređenju hrvatskog grba

Završeni su radovi na uređenju i redovitom održavanju prepoznatljivog...

Marko Papić: Nagrada Neum Region će postati prestižno fotografsko priznanje i nova turistička priča Neuma

Udruga Neum Region, nastala iz istoimene digitalne zajednice, pokrenula...

Nakon dvije rasprodane Kosače, predstava MARE stize i u Herceg etno selo

Nakon dva rasprodana gostovanja u velikoj dvorani Hrvatskog doma...

Međugorje će ugostiti međunarodni šahovski turnir sa sudionicima iz najmanje 15 europskih i azijskih zemalja

Vlada Hercegovačko-neretvanske županije pružit će financijsku potporu višednevnomu Međunarodnom...

Enis Bešlagić u Herceg etno selu – večer koja se pamti srcem

Nakon što je osvojio publiku diljem regije i svijeta...

Oliver Jakovčev Berekin predstavio pjesmu „Meni se plače“: Satira o turizmu i životu u dalmatinskim mjestima

Turizam donosi brojne prednosti, ali život u turističkim mjestima...