Kako izgraditi snažan imunitet kod djece: Savjeti stručnjaka o suplementima, antibioticima i probioticima

Imunitet je jedan od ključnih faktora za očuvanje zdravlja djece, a roditelji često tragaju za informacijama o tome kako prirodno podržati njegov razvoj. Bilo da se radi o pravilnoj prehrani, suplementima ili kontroli antibiotika, postoje brojni načini kako pomoći djetetu da ima snažan i zdrav imunološki sustav. U najnovijoj epizodi podcasta „Rastući s djecom“, istražujemo važne savjete, mitove i preporuke stručnjaka koji mogu pomoći u izgradnji imuniteta kod djece, a svoje stručno znanje s nama je podijelila farmaceutkinja Magdalina Janković.

Imunitet kod djece počinje se razvijati od samog početka, već u trudnoći, kada majka prenosi antitijela kroz placentu, otkriva nam Janković u epizodi. Nakon rođenja, imunitet se dalje oblikuje kroz dojenje i prvi kontakt s okolinom. Zdrava prehrana, dojenje i postupno uvođenje hrane u prehranu igraju ključnu ulogu u razvoju imunološkog sustava. “Imunitet je kompleksan proces koji uključuje mnogo faktora. Nije dovoljno samo uzimati vitamine ili probiotike, već je potrebno pristupiti zdravlju na holistički način”, kaže Magdalina.

Prehrana i zdravlje crijeva kao temelj imuniteta

Zdrava prehrana je osnova za jak imunitet. Prehrambene navike, bogate voćem, povrćem i vlaknima, pomažu u održavanju ravnoteže crijevne flore, koja ima ključnu ulogu u zdravlju imuniteta. Osim toga, vitamin D, omega-3 masne kiseline i probiotici mogu dodatno podržati imunološki sustav.

Prema preporuci stručnjaka, ponekad je dobro uključiti suplemente poput vitamina D, C, cinka ili probiotika koji mogu biti korisni, ali važno je ne pretjerivati, jer prekomjerna suplementacija može imati negativne posljedice na zdravlje.

Antibiotici: Kako ih koristiti s oprezom

U razgovoru također komenitramo antibiotike i važnost opreznog korištenja. Antibiotici su neophodni u liječenju bakterijskih infekcija, no prekomjerna upotreba može oštetiti crijevnu floru, što slabi imunitet. Stručnjaci savjetuju da se antibiotici koriste samo kada su nužni, a nakon terapije važno je obnoviti crijevnu floru probioticima.

Pogledajte cijelu epizodu

Ovaj podcast savršena je prilika za sve roditelje da se educiraju o temama koje često nisu dovoljno razjašnjene, a od kojih ovisi zdravlje njihove djece. Kroz stručnu, ali pristupačnu analizu, Magdalina Janković nudi odgovore na pitanja koja si mnogi roditelji postavljaju. Pogotovo sada, kad se sezonske bolesti smjenjuju, a roditelji žele znati kako mogu podržati dječji imunitet na najbolji mogući način, ovaj podcast je pravo mjesto za početak.

Najčitanije

Damir Mrđen: Komunalne otpadne vode su ključni zagađivači vode u BiH

U još jednoj emisiji projekta “Daj zemlji priliku” razgovarali...

Jasna Rebac: Osobe s invaliditetom su osobe kao i sve druge

Udruženje mladih “Ružičnjaka – Los Rosalesa“ Mostar je nevladino,...

Lejla Sarač i Kenan Jodanović o projektu Antikorupcijski forenzički lab za mlade u lokalnoj zajednici

Projekat "Antikorupcijski forenzički lab za mlade u lokalnoj zajednici“...

Martina Orman-Škoro: Adoleo i psihologija su moj život

Martina Orman-Škoro, magistra psihologije i voditelj Integrativnog razvojnog centara...

Nejla Ahmetagić: Svatko od nas ostavlja određeni trag na okoliš

„Let’s Do It“ projekt u Bosni i Hercegovini je...

Anes Podić: Naša priroda zatrpana je plastičnim otpadom

Predsjednik Udruge "Eko akcija" Anes Podić gostovao je u...

Pekara Čula iz Kruševa zapošljava djelatnicu za rad u proizvodnji

Pekara Čula u Kruševu ima otvorenu radnu poziciju za...