Ivona Mišković: Moramo pripaziti što masovni turizam može uraditi prirodi i zaštićenom pejzažu

Zaštita prirodnih područja se postiže kroz provedbu niza aktivnosti koje imaju za cilj spriječiti degradaciju i uništavanje prirode, što je najčešće posljedica ljudskog djelovanja i neusuglašenosti društvenog i ekonomskog razvoja i raspoloživih prirodnih resursa koje posjeduje lokalna zajednica.

Ivona Mišković, koordinatorica za projekte i medije Centara za građansku suradnju Livno gostovala je u programu Običnog radija i govorila na ovu temu.

Pojam zaštićenog područja prirode u BiH podrazumijeva da su to dijelovi područja koji  su značajni po nekoj prirodnoj osnovi, po biodiverzitetu, po pejzažu, ili da su ljepši dijelovi bogati vodom. Ti dijelovi mogu biti od nekog interesa da se proglase zaštićenim područjima. Postoji šest kategorija zaštićenih područja, to su: rezervati prirode (strogi i posebni), nacionalni park, spomenik prirode, zaštićeno stanište, zaštićeni pejzaž i područje upravljanja resursima. U kategoriji zaštićenog pejzaža jeste inicijativa za zaštitu Krug planine i radi se o kopnenom pejzažu.“, objasnila je na samom početku razgovora Ivona Mišković što su to zaštićena područja.

Zaštita područja Krug planine ili visoravni Kruzi iznad Livna gdje borave divlji konji, tema je koja je aktualna posljednjih dvadesetak godina u livanjskom kraju a i šire.

“Treba što više raditi na dugoročnom očuvanju biodiverziteta. Činjenice su da je BiH do 2020. godine trebala zaštititi 17 % BiH, a mi do sada imamo samo 4% zaštićenih područja. Svjedočimo smo u današnje vrijeme da imamo sve više održivih oblika obnovljive energije. Sve je više vjetroelektrana i solarnih parkova, koji se najčešće donose u kontekst s prirodnim aspektom. Tu je dvojaka uloga gdje trebamo kao zajednica i država razmisliti dokle ići s obnovljivim izvorima energije i razmišljati o tome kako možemo zaštiti sve prirodne resurse koje imamo.”, istaknula je Ivona Mišković.

“Krug planina i Visoravan Kruz je područje od 140 km2, koje obuhvaća područje iznad grada Livna do Glamočkog polja i s druge strane prema Šujici. Na samom vrhu tog područja se nalzi planina Cincar. Pronađene su i neke endemske vrste. Na ovom području obitava ogromno krdo divljih konja i to je postao svojevrstan brend Grada Livna osim livanjskog sira. To mjesto je postalo turističko i javljaju se već ideje za pravljenje smještajnih objekata. To su normalne stvari za turističke lokacije, ali treba postojati mehanizam zaštite i da se ne može raditi što se poželi. Moramo pripaziti što masovni turizam može uraditi prirodi i zaštićenom pejzažu.“, kazala je Ivona Miković.

Divlji konji kao svojevrstan fenomen ali i turistički brend Livna te Kruzi kao prirodno područje na kojem obitavaju, posljednjih godina mijenjaju obrise, što je najviše uzrokovano ljudskim faktorom.

Divlji konji su bili zaštićeni do prije 10 godina od strane Grada Livna, i onda se stvorio problem da se desilo puno prometnih nesreća gdje su ljudi tražili novac za štetu od sudara od tadašnje općine Livna i tu se stvorio problem zbog financijskih sredstava.”, otkrila nam je Ivona Mišković.

Najčitanije

HSP BiH: Zbog zaštite policijske brutalnosti tražimo ostavku komesara ŽZH Ivana Brkića

HSP BiH traži žurnu ostavku komesara MUP-a Županije Zapadnohercegovačke...

Besim Gurda: Umjesto restauracije staništa kod nas investitori kopaju na najvrjednijim područjima biodiverziteta

Besim Gurda, ing. šumarstava i projekt menadžer Udruženja građana...

Dario Juka: Odvojit se od svakodnevnice sa svojom obitelji uz MOSS.GO 2024.

Udruga Kolektiv Mostar i ovog nam ljeta donosi sportsko...

Elektro Mont Mostar raspisao natječaj za posao

Elektro Mont doo Mostar obiteljsko poduzeće koje posluje od...

Đani Rahimić: Za uređen, čist i zelen Grad Mostar trebamo pomoć građana

"Daj zemlji priliku" je projekt Običnog radija koji za...

Katarina Tomić, Stanko Bošnjak i Luka Rajič: Cilj folklora je zajedništvo i sačuvati tradiciju naših starih

Članovi Hrvatskog kulturnog umjetničkog društva sv. Ante Cim Mostar...

Davor Vidačak: Želimo stvoriti platformu za razmjenu znanja i iskustva

Konferencija MoBizz 2024 - Ekonomski izazovi i financijske strategije...

Nikolina Pandža Skoko: U pjesmu Ero s onoga svijeta je uloženo puno napora i truda

Nikolina Pandža Skoko poznatija kao Nikolina violina gostovala u...